Snoezelen w szkole

Snoezelen jest metodą relaksacji, która znajduje coraz większe zastosowanie w placówkach edukacyjnych. Powszechnie wiadomo, że w obecnych czasach dzieci narażone są na oddziaływanie wielu bodźców zewnętrznych.

W okresie dojrzewania i rozwoju młodzi chłopcy i dziewczęta uczą się radzić sobie z silnym wpływem środowiska.

Sala Snoezelen z wybranymi elementami wyposażenia stwarza nowe możliwości rozwoju strategii dla dzieci, wychowawców i rodziców.

Środowisko społeczne ma znaczący wpływ na zdrowy rozwój młodego człowieka. Powinien być on zróżnicowany i oferować wszystkie możliwości indywidualnego rozwoju. Dzieci każdego dnia doświadczają nowych rzeczy i wykorzystują wszystkie zmysły, aby odkrywać otoczenie. Słuchają, smakują, patrzą wąchają i czują. Sala Doświadczania Świata Snoezelen jest rodzajem sanktuarium, które stwarza możliwość filtrowania i przetwarzania informacji pozyskanych na zewnątrz, w atmosferze spokoju i relaksu. Tak stworzone warunki sprzyjają rozwiązywaniu problemów, przezwyciężaniu lęków czy generowaniu nowych pomysłów.

Biała Sala oferuje nie tylko odpoczynek i relaks. Jest to przestrzeń wielofunkcyjna dająca możliwość zdobywania nowych doświadczeń.

Warunkiem jest jednak, aby wystrój pomieszczenia oraz urządzenia się tam znajdujące, były odpowiednio dostosowane do potrzeb dzieci.

Wykorzystanie takich elementów jak: światło, woda, wygodne siedziska, dekoracje ścienne, lustra może wpłynąć w znaczący sposób na poprawienie nastroju.

Na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie zostało przeprowadzonych wiele projektów z dziećmi w przedszkolu i szkole podstawowej. Ich celem było przede wszystkim kształtowanie świadomości oraz poprawa koncentracji i uwagi.
Snoezelen jest idealne dla dzieci, które wymagają wsparcia w rozwoju. Biała Sala to unikalny grunt do tego, by takie dziecko wysłuchać, wesprzeć, dodać wiary w siebie oraz zbudować zaufanie.

Sala Doświadczania Świata w szkole

Sale Snoezelen w warunkach szkolnych są wykorzystywane przede wszystkim do stymulacji percepcji oraz poprawy koncentracji w nauce.  Kolorowy pokój zmysłów oraz Biała Sala są specjalnie przystosowanymi pokojami w terapii. Cała codzienność, nieprzyjemne hałasy, rażące światło – pozostają na zewnątrz. Do dyspozycji jest natomiast zmysłowe pomieszczenie, w którym można swobodnie oddać się głębokiej relaksacji oraz treningowi zmysłów.

Pokój zmysłów (sala sensoryczna)

W pokoju zmysłów główną rolę odgrywają kolorowa tapicerka mebli oraz przyjemne, ciepłe światło. Słoneczna żółć czy pomarańcz, białe i żółte światło w połączeniu z obrazami wyświetlanymi na ścianach potęgują doświadczenia sensoryczne.

Różne elementy mogą wspierać stymulację wszystkich obszarów percepcji: kolorowe światło, efekty świetlne, projekcje obrazów i filmów, aromatyczne zapachy, specjalnie skomponowane nagrania muzyczne. Leżenie na łóżku wodnym stymuluje obszar przedsionkowy (zmysł równowagi).

Spokojna atmosfera wspiera także działania promujące postrzeganie. Umiejętności te są szczególnie przydatne w muzyce, rytmice, grach logicznych oraz zręcznościowych.

Biała Sala

W Białej Sali wszystkie meble, ściany, dekoracje oraz aplikacje ścienne są w kolorze białym. W ten sposób dzięki różnym ustawieniom źródeł światła można osiągnąć pożądany efekt świetlny (np. zmieniając barwę, natężenie, kontrast).

Głównym celem jest doświadczanie oraz rozpoznanie różnic pomiędzy działaniem a relaksacją.  Techniki relaksacyjne takiej jak np. trening autogenny pomagają np. lepiej radzić sobie z codziennymi sytuacjami stresowymi , ograniczać agresję, a nawet zapobiegać jej rozwojowi.

Zobacz także: