Snoezelen w przedszkolu

W dzisiejszych czasach już najmłodsze dzieci narażone są na oddziaływanie wielu bodźców zewnętrznych. Muszą sobie one radzić nie tylko z własnymi, często trudnymi emocjami, ale i także z wpływem środowiska.

Zdrowy rozwój powinien być zrównoważony i oferować wszystkie możliwości. Dzieci każdego dnia doświadczają nowych rzeczy, odkrywają otoczenie. Używają do tego zmysłów: słuchu, wzroku, dotyku, węchu, smaku. Sala Doświadczania Świata Snoezelen jest rodzajem sanktuarium, które stwarza możliwość filtrowania i przetwarzania informacji pozyskanych na zewnątrz, w atmosferze spokoju i relaksu. Tak stworzone warunki sprzyjają rozwiązywaniu problemów, przezwyciężaniu lęków czy generowaniu świeżych pomysłów.

Sala Snoezelen oferuje nie tylko odpoczynek i relaks. Jest to przestrzeń wielofunkcyjna dająca możliwość zdobywania nowych doświadczeń.

Ważne jest, aby wystrój pomieszczenia oraz elementy wyposażenia były odpowiednio dostosowane do potrzeb dzieci.

Wykorzystanie takich elementów jak: projektory, światłowody, siedziska, dekoracje ścienne, lustra może znacząco wpłynąć na poprawienie nastroju podopiecznego.

Sala Doświadczania Świata w przedszkolu

Kolorowy pokój zmysłów oraz Biała Sala są specjalnie przystosowanymi pokojami w terapii Snoezelen.

Pokój zmysłów (sala sensoryczna)

W pokoju zmysłów główną rolę odgrywają kolorowa tapicerka mebli oraz przyjemne, ciepłe światło. Słoneczna żółć czy pomarańcz, białe i żółte światło w połączeniu z obrazami wyświetlanymi na ścianach potęgują doświadczenia sensoryczne.

Różne elementy mogą wspierać stymulację wszystkich obszarów percepcji: kolorowe światło, efekty świetlne, projekcje obrazów i filmów, aromatyczne zapachy, specjalnie skomponowane melodie. Leżenie na łóżku wodnym stymuluje obszar przedsionkowy, a to korzystnie wpływa na zmysł równowagi.

Luźna atmosfera wspiera także postrzeganie. Umiejętność ta jest szczególnie przydatna w muzyce, rytmice, grach logicznych oraz zręcznościowych.

Biała Sala

W Białej Sali wszystkie meble, siedziska, ściany oraz dekoracje są w kolorze białym. W ten sposób dzięki różnym ustawieniom źródeł światła można osiągnąć pożądany efekt (zmienia barwy, natężenia, kontrastu). Więcej >>

Zobacz także: